Коли вогонь — ворог, або Як діяти під час пожежі
Пожежа — неконтрольований процес знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища. Таке визначення наведено в пункті 32 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України.
Унаслідок наявності горючих матеріалів та потенційних джерел запалювання майже на кожному підприємстві є ризики виникнення пожежі. Тому посадовим особам, працівникам важливо знати характерні для кожного об’єкта ризики пожежі, правила її гасіння на початковій стадії, заходи зі створення умов для ефективної ліквідації пожежі пожежно-рятувальними підрозділами тощо.
Що робити, якщо виявили ознаки пожежі? Яких заходів зобов’язана вжити посадова особа об’єкта, де виникла пожежа? Як поводитися під час пожежі? Розберемося у статті.
Загальні правила гасіння пожежі
Гасіння пожежі — дії, які виконують, щоб припинити горіння в осередку пожежі, обмежити вплив її небезпечних чинників та усунути умови для самовільного відновлення пожежі після гасіння. Тож гасіння пожежі передусім зводиться до ліквідації горіння.
Щоб успішно ліквідувати пожежу, необхідно правильно визначити вогнегасні речовини та подати їх до зони горіння. Внаслідок впливу теплового випромінювання, дії інших небезпечних чинників наблизитися до активної зони пожежі не завжди можливо, особливо на розвинутих пожежах. Тому для подачі вогнегасних речовин застосовують спеціальні технічні засоби.
Пожежно-рятувальні підрозділи гасять пожежі за допомогою пожежної техніки, основу якої складають пожежні автомобілі. Вода з цистерни автомобіля або зовнішнього джерела, наприклад гідранта чи пожежної водойми, потрапляє у насос, який створює необхідний тиск, і далі пожежними рукавами — до стволу, що формує струмінь та спрямовує його на пожежу.
У будівлях, спорудах, на територіях об’єктів для гасіння пожеж використовують пожежні кран-комплекти, вогнегасники, пожежні щити, інші первинні засоби пожежогасіння.
Щоб локалізувати пожежу, потрібно:
- своєчасно зосередити та ввести в дію необхідну кількість сил і засобів;
- швидко вийти ствольникам на позиції та чітко й професійно діяти;
- правильно вибрати та безперервно подавати вогнегасні речовини;
- створити протипожежні розриви на шляху поширення вогню.
Щоб ліквідувати пожежу, слід:
+
- діяти на поверхню матеріалів, що горять, охолоджувальними вогнегасними речовинами;
- створити в зоні горіння чи навколо неї негорюче газове або парове середовище;
- створити між зоною горіння і горючим матеріалом та повітрям ізолювальний шар із вогнегасних речовин або негорючих матеріалів;
- уповільнити реакцію горіння хімічним способом — застосувати порошкові, газові й аерозольні вогнегасні речовини.