Склад та використання земельних ділянок на території Веселівської селищної територіальної громади
До недавнього минулого територія Веселівської селищної ради займала практично центральне місце на карті нашого району. Вона простягалася зі сходу на захід на 14 км і з півдня на північ на 22 км. Її кордони межували із територіями 6 сільських рад, площа складала - 23496,00 га, і включала чотири населених пункти, це смт. Веселе – площа - 1056 га, с.Н.Олександрівка - 259,9 га, с.Єлизаветівка - 88,2га, с.Я.Поляна - 69,1га. Після створення громади до селищної ради приєднались землі Широківської (площа – 7889 га) та Білоріцької (площа – 12449 га) сільських рад, і відповідно загальна площа збільшилася до 43834,00 га, а населених пунктів стало 9. Добавились с.Білорецьке – 94га, с.Озерне – 164га, с.Авангард - 44га, с.Широке – 116,4га, с.Далеке -31,2га на загальну площу 1922,8 га.
Станом на 01.02.2016 р. в межах населених пунктів укладені договори оренди на земельні ділянки для ведення сільськогосподарського товарного виробництва в кількості 12 шт., на площу 20,22 га, та комерційного використання в кількості 57 шт., площею 45,84 га. Також, 28 земельних ділянок не сільськогосподарського призначення площею 12,9712 га продані юридичним та фізичним особам, відповідно до діючого законодавства.
Землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів складають - 38485,36 га, з них : 6003,41 га землі державної власності (землі резерву та запасу). Ці землі надані в оренду фізичним та юридичним особам, та 799 громадянам у власність, для ведення особистого селянського господарства, на загальну площу 1085,28 га, та земельних ділянок (часток) паїв для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею-20854,57 га. Слід зазначити, що на території Веселівської селищної ради створено і плідно працюють 76 фермерських господарства.
Також, на території ради створено 4 громадські товариства такі як „Дружба” голова Куксов В.П., ”Ветеран” голова Місюровський В.І., „Іскра” голова Башук М.О., та „Єдність” голова Прохорець А.А. які на умовах оренди використовують для випасання худоби земельні ділянки площею 195,9 га.
Треба відзначити, що важливою частиною діяльності об’єднаних громад є управління комунальним майном, а також регулювання земельних відносин. Оскільки земля є основою для існування сільських громад. Сільські, селищні та міські ради правомочні здійснювати від імені громади цілу низку дій: відчужувати комунальне майно, затверджувати положення щодо його оренди, затверджувати місцеві програми приватизації, переліки об'єктів комунальної власності, що приватизації не підлягають та, зокрема, проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та подальшої їх передачі тим чи іншим суб'єктам. Проте, громади фактично усунуті від розпорядження землею, насамперед тією, яка знаходиться за межами населених пунктів. На нашу думку, об’єднані громади повинні отримати цю землю у власність, а держава контролюватиме її використання. Як суб’єкт управління земельними ресурсами об’єднані громади мають на сьогодні проблеми, які потребують державного втручання у їх вирішенні.
Для вдалого управління земельними ресурсами необхідна земельна реформа, яка має відбуватися паралельно з децентралізацією. Систему слід максимально спростити і передати в об’єднані громади.