Веселівська селищна територіальна громада
Запорізька область, Мелітопольський район

2 вересня 2020 року у світі відзначається 75-та річниця закінчення Другої світової війни.

Дата: 02.09.2020 10:49
Кількість переглядів: 349

Фото без описуВідзначення в Україні 2 вересня 2020 року 75-ї річниці завершення Другої світової війни відбувається на підставі Закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років».

Урочисті заходи з нагоди річниці цієї події покликані вписати історію України цього періоду в загальносвітовий контекст.

І. Історична довідка

Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. У війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 р. із беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають понад 50 млн осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновників) та сформовано сучасну систему міжнародних відносин.

Шлях до початку війни був відкритий Пактом Молотова-Ріббентропа 23 серпня 1939 р. Згідно із таємним протоколом до нього, нацисти та комуністи ділили Східну Європу на зони інтересів. Внаслідок цих домовленостей Третій Райх отримав можливість безперешкодного вторгнення в Польщу, СРСР в підсумку розширився за рахунок Західної Білорусі та Західної України, Бессарабії з Буковиною, трьох країн Балтії, а також частини Фінляндії.

Український вимір ІІ світової війни не обмежувався лише боротьбою Вермахту та Радянської армії на українській території, як це традиційно подає (пост)радянська історіографія. Насправді ж в рамках Другої світової в Україні велася не одна, а кілька воєн:

  • німецько-польська війна 1939–1945 рр.;
  • польсько-радянська війна 1939 р.;
  • радянсько-румунська війна 1940–1945 рр.;
  • німецько-радянська війна 1941–1945 рр.;
  • німецько-українська війна 1941–1944 рр.;
  • радянсько-угорська війна 1941–1945 рр.;
  • радянсько-словацька війна 1941–1945 рр.;
  • польсько-українська війна 1942–1947 рр.,
  • радянсько-українська війна 1939–1954 рр.

Усі ці конфлікти мають безпосередній стосунок до Другої світової війни, оскільки були спровоковані нею, ставши її відгалуженнями та продовженням. Також до українського виміру війни входить участь українців в бойових діях поза Україною (наприклад у радянсько-фінській «Зимовій війні» 1939–1940 рр.) та у складі іноземних армій. Безпосередньо перед початком ІІ світової війни мала місце угорсько-українська війна 1939 р., що вибухнула внаслідок проголошення незалежності Карпатської України.

Друга світова війна для України розпочалася 1 вересня 1939 р. із німецьким вторгненням в Польщу. До 120 тис. українців у лавах Війська Польського розпочали світову боротьбу проти нацизму, 8 тис. з них загинуло протягом місяця війни. Також 1 вересня Люфтваффе бомбардувало Львів та інші західноукраїнські міста, що перебували у складі Польщі. Між 12 та 22 вересня Львів пережив подвійну облогу із заходу нацистськими військами, із сходу – радянськими.

СРСР вступив в Другу світову війну 17 вересня 1939 р. на боці нацистської Німеччини. В цей день радянські війська вступили в Польщу на допомогу німецьким та окупували Західну Україну та Західну Білорусь. Протягом двох років Москва була союзницею Берліна, що у 1940 р. ледь не призвело до війни Великої Британії та Франції проти СРСР.

Нацистсько-комуністичний союз був зруйнований 22 червня 1941 р. із німецьким вторгненням в СРСР. Протягом року з початку німецько-радянської війни Україна була окупована військами Третього Райху, вигнання нацистів розпочалося восени 1943 р. і завершилося наприкінці 1944 р. Український напрям був головним на Східному фронті: тут діяло від 50 до 75% всіх дивізій Вермахту і половина всіх радянських сил.

Нацистський окупаційний режим в Україні був одним з найжорстокіших в світі. Безпосередньо своїми руками або із залученням «добровільних помічників» з числа місцевого населення нацисти знищили 1,5 млн український євреїв та 20 тис. ромів.

Але якщо злочини проти людяності Третього Райху більш досліджені, то засудження злочинів комуністичного режиму ще триває. Найбільш відомими з них є Катинський розстріл, знищення політв’язнів у Західній Україні, підрив Дніпрогесу, використання в боях неозброєних селян – «чорної піхоти», депортації українців та інших народів, зокрема кримських татар.

Після перемоги над нацистською Німеччиною 8 травня 1945 р. СРСР приєднався до війни проти Японії. Беззастережна капітуляція Японії 2 вересня 1945 р. означала завершення ІІ світової війни, але окремі військові конфлікти, породжені нею, точилися ще декілька років. Організований спротив радянській владі на Західній Україні тривав до 1954 р., а окремі сутички – до 1960 р.

Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. На боці Об’єднаних Націй воювали українці у складі армій Великої Британії та Канади (45 тис. осіб), Польщі (120 тис.), СРСР (більше 6 млн), США (80 тис.) і Франції (6 тис.), а також визвольного руху в самій Україні (100 тис. в УПА) – разом 7 млн осіб. Понад 2,5 млн українців були нагороджені радянськими та західними медалями та орденами, більше 2 тис. стали Героями Радянського Союзу, з них 32 – двічі, а найкращий ас союзної авіації Іван Кожедуб – тричі.

Для України ІІ світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі інтереси і вбивати інших українців. За Україну воювали дві тоталітарні системи, що однаково не рахувалися з ціною людського життя. Кожна сторона протистояння на українських землях намагалася продемонструвати свою прихильність до українства, але єдиним справді українським суб’єктом у роки війни був визвольний рух – передовсім, Українська повстанська армія.

З різних причин на німецькому боці воювало до 250 тис. українців та до 50 тис. було мобілізовано до армій союзників Третього Райху.

Україна понесла надзвичайні втрати внаслідок війни. Україна понесла надзвичайні втрати внаслідок війни. Під час бойових дій та в полоні загинуло 2,8 млн українських військових і підпільників зі всіх сторін, 5,2 млн цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу. Отже, безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8 млн осіб, ще 2,4 млн склали втрати ненародженими. Матеріальні збитки становили 285 млрд тогочасних рублів (40% загальносоюзних страт). Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 5,6 тис. мостів, 28 тис. сіл, 300 тис. господарств.

Хронологічна стрічка

23 серпня 1939 р. – Підписання пакту Молотова-Ріббентропа, що відкрив шлях до поділу Європи між Гітлером і Сталіним та початку Другої світової війни.

1 вересня 1939 р. – Німецьке вторгнення в Польщу, перше бомбардування Львова. Початок Другої світової війни для українців.

17 вересня 1939 р. – Радянський Союз вступив у війну на боці нацистської Німеччини та окупував і пізніше анексував Західну Україну.

28 червня 1940 р. – Радянська окупація і подальша анексія Бессарабії та Північної Буковини.

22 червня 1941 р. – Напад ІІІ Райху на СРСР, перетворення України на найбільше в світі поле бою між тоталітарними режимами.

30 червня 1941 р. – Проголошення у Львові Акту відновлення Української держави. Початок переслідування нацистами українського національного руху.

29 вересня 1941 р. – Початок масових розстрілів євреїв нацистами у Бабиному Яру.

22 липня 1942 р. – Остаточна окупація нацистами території України.

14 жовтня 1942 р. – Традиційна дата утворення Української повстанської армії – єдиної сили, що під час Другої світової війни боролася за незалежну Україну.

18 грудня 1942 р. – Початок вигнання нацистських окупантів з України.

24 серпня 1943 р. – Початок «Битви за Дніпро».

18 травня 1944 р. – Депортація з Криму цілого народу кримських татар.

11 липня 1944 р. – Створення Української головної визвольної ради (УГВР), що стала «верховним органом українського народу в його революційно-визвольній боротьбі».

23 листопада 1944 р. – Завершення вигнання нацистів з території України.

25 квітня 1945 р. – Відкриття Конференції Об’єднаних Націй у Сан-Франциско, яка створила Статут Організації Об’єднаних Націй (ООН).

8 травня 1945 р. – Беззастережна капітуляція Німеччини, завершення війни у Європі.

2 вересня 1945 р. – Беззастережна капітуляція Японії, завершення війни в Азії.

Топ-5 найбільш постраждалих країн внаслідок війни

Китай – 15 млн (3%)

Росія – 14 млн (13%)

Україна – 8 млн (19%)

Німеччина – 7 млн (8,5%)

Польща – 6 млн (17%)

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь