Психологічне насильство
Психологічне насильство - це форма нефізичного тиску на психіку людини, що призводить до тривоги, депресії або навіть посттравматичного стресового розладу.
Важливо розуміти, що в більшості випадків це не разовий утиск, а постійний фактор, який формує певний клімат у відносинах або сім'ї, де один домінує, а інший - підпорядковується. Зазвичай, психологічне насильство проявляється у вигляді:
- образливих зауважень і жартів, які спрямовані на приниження гідності або висміюють фізичні особливості;
- контролю дій (аб'юзер вимагає звіт про кожний зроблений крок, влаштовує допити і обмежує коло спілкування для жертви);
- нав'язування певних установок мислення і думок;
- емоційного маніпулювання (провокування певних емоцій);
- навіювання почуття провини або боргу;
- залякувань;
- знецінення досягнень.
Наслідки психологічного насильства
Психологічне насильство практично не помітно збоку, воно призводить до психологічного «блокування» і перешкоджає подальшому встановленню здорових міжособистісних зв'язків. Як результат - посилення комплексів, страхів, розвиток неврозу або інших форм психічних розладів, при яких буває вже складно чимось допомогти. Можуть з'явитися суїцидальні прояви або бажання «заглушити» внутрішній біль за допомогою алкоголю, наркотиків чи сильнодіючих медичних препаратів. В результаті проблеми наростають, як снігова куля. Після такого, без втручання фахівця в вигляді досвідченого психолога, вже важко повернутися до нормального стану.
Ще одна небезпека подібного ставлення в тому, що, якщо жертва не дає відсіч, психологічний тиск може перерости у фізичне насильство. І якщо це сталося хоча б раз, агресора вже не зупинити. В такому випадку обов'язково треба звертатися за кваліфікованою допомогою.