Веселівська селищна територіальна громада
Запорізька область, Мелітопольський район

Запорізький край згідно нового законопроєкту: без РДА, але з округами і префектами

Дата: 11.01.2020 14:40
Кількість переглядів: 547

Фото без описуАсоціація міст України категорично не підтримує законопроєкт № 2598.

АМУ звернулася до Голови Верховної Ради України Д. Разумкова, голів депутатських фракцій та груп, парламентських Комітетів з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, з питань правової політики, з питань антикорупційної політики, з питань інтеграції України з Європейським Союзом, з питань бюджету з листом, у якому заявила, що не підтримує  проєкт Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598 від 27 грудня 2019 року.

Оновлений 27.12.2019 текст (як і попередній від 13.12.2019) було підготовлено без залучення органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, експертного середовища, науковців. Пропоновані зміни до Конституції мають суттєві недоліки і не відповідають Європейській хартії місцевого самоврядування.

Асоціація міст України висловила загальні зауваження до законопроєкту №2598. Так, зокрема, порівняно із чинною Конституцією України проєкт передбачає звуження статусу органів місцевого самоврядування та містить ознаки централізації влади, надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів та Президента України.

Вертикаль державної влади замість місцевого самоврядування європейського зразка, обнулення здобутків бюджетної децентралізації, «знекровлення» місцевих бюджетів, погіршення якості послуг для жителів громад; порушення внутрішньої системи стримування-противаг місцевої представницької влади; повзуче зменшення повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня, виникнення конфліктів між окружними радами та радами міст і ОТГ.

Це лише частина ризиків для місцевого самоврядування, які таять запропоновані Президентом зміни до Конституції України. Адже оновлений текст Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598 на заміну тексту від 13 грудня 2019 року, який був поданий до Верховної Ради України торік 27 грудня, так само як і попередній, підготували без залучення органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, експертного середовища, науковців. А ще пропоновані зміни до Конституції не відповідають Європейській хартії місцевого самоврядування.

Тому, Асоціація міст України категорично не підтримує законопроект №2598. АМУ закликає відхилити його, бо прийняття законопроєкту загрожує «консервацією» на довгий період шкідливих для місцевої демократії положень, адже процедура внесення змін до Конституції не передбачає правок після першого голосування та перегляду прийнятих змін протягом п’яти років (ч.2 ст.158 Конституції України).

Асоціація міст України наголошує на критичних для місцевого самоврядування та суспільства положеннях законопроєкту:

Префекти – інструмент тиску на місцеве самоврядування

- із запровадженням посади префекта формується система підпорядкованості органів місцевого самоврядування центральній владі;

- державний контроль централізується в руках префекта додатково до спеціалізованих служб та інспекцій (ч. 1 ст. 118, п. 1, 2 ч. 1 ст. 119 з/п №2598);

- префект однаково втручається у власні та делеговані повноваження органів місцевого самоврядування, оскільки відповідний поділ у Конституції скасовується (вилучається ч. 4 ст. 143 Конституції України);

- зупинення актів органів місцевого самоврядування суперечить ст. 8 Хартії щодо адекватності заходів адміністративного впливу.

Ризик: загроза для місцевої демократії, усунення громад від вирішення питань місцевого значення.

 

Централізація

 

- префекту законом можна передати майже всі повноваження ОМС (п.5 ч.1 ст.119 з/п №2598);

- префект як і ОМС може видавати на відповідній території загальнообов'язкові акти (ч.2-5 ст.119 з/п №2598);

- префект поєднує функції виконавчої влади та контролю (ч.1 ст.119 з/п №2598);

- префект підміняє судову гілку влади (ч. 2 ст. 144 з/п №2598);

- Президент отримує право зупиняти акти ОМС та замінювати ОМС своїми представниками (п.8-1 ч.1 ст.106, ч.3 ст.144 з/п №2598);

- громадянська активність підміняється державним патерналізмом (п. 1 ч. 1 ст. 119, ч. 2 ст. 144 з/п №2598).

 

Ризик: створюється вертикаль державної влади замість місцевого самоврядування європейського зразка та, по суті, авторитарна держава.

 

Зменшення фінансових гарантій місцевого самоврядування

 

- скасовується обов’язок держави в повному обсязі фінансувати делеговані місцевому самоврядуванню повноваження (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, культура, спорт). Наразі це чинна ч.3 ст.143 Конституції України.

 

Ризик: обнулення здобутків бюджетної децентралізації, "знекровлення" місцевих бюджетів, погіршення якості послуг для жителів громад.

 

Урізання повноважень голів громад

 

- голова громади втрачає право головувати на засіданнях ради, а також очікувано підписувати та ветувати її рішення (ч. 3 ст. 141 з/п №2598).

 

Ризик: порушення внутрішньої системи стримування-противаг місцевої представницької влади.

 

Окружні ради – шлях до звуження повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня

 

- невизначеність повноважень окружних рад та підпорядкування їм міст і ОТГ дозволить передавати повноваження органів місцевого самоврядування базового рівня на рівень окружних рад (ч. 3, ст. 133, ч. 2 ст. 143 з/п №2598).

 

Ризик: повзуче зменшення повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня, виникнення конфліктів між окружними радами та радами міст і ОТГ.« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь