Акцизний податок – важливе джерело наповнення бюджету громади
Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України, якими запроваджено з 1 січня 2015 року нарахування та сплату акцизного податку з роздрібної реалізації окремих груп товарів.
Даний податок становить 5 відсотків від вартості товару, а платити його повинні ті суб’єкти господарювання, які реалізують підакцизні товари в роздріб. Кошти від акцизу надходять до місцевого бюджету. Цей податок стосується підакцизних товарів, що продаються в роздріб – алкоголю, пива та тютюнових виробів.
Акцизний податок, у разі роздрібної торгівлі алкоголем та тютюном, впливає на збільшення надходжень до місцевої казни.
Так за 6 місяців 2019 року до місцевого бюджету селищної ради надійшло 433 737 грн. акцизного податку, який сплачується юридичними та фізичним особами підприємцями за реалізацію підакцизних товарів.
У загальному обсязі надходжень даного податку – 283 715 грн., або 65,4% сплачено юридичними особами, які складають 25% всіх платників.
Сумлінним платником цього податку є ТК «Економ плюс», який сплатив за І півріччя 2019 року 207 158 грн.
Фізичні особи – підприємці (всього 24 особи) сплачують лише 150 022 грн. від загальної суми надходжень, що відповідає в середньому реалізації підакцизних товарів в місяць на суму – 17 860 грн. Сумлінними платниками є Бахтіяров О.О., Фаменко Н.Г.
Це свідчить про те, що фізичні особи – підприємці не проводять розрахунки реалізації підакцизних товарів через реєстратори розрахункових операцій, тобто вони не надають касові чеки, в яких відображено акцизний податок.
Звичайно, всі розуміють, як складно сьогодні підприємцям. Але коли одні працюють за правилами і роблять все можливе, щоб сплатити належні податки в бюджет, а інші не виходять з тіні або займаються незаконною діяльністю – це не правильно, це призводить до збільшення тіньової торгівлі, зменшення бюджетних надходжень, зубожіння громади. І реакція відповідних органів, у тому числі й влади, має бути розумною та наполегливою.
Враховуючи, що фактичними платниками акцизного податку в першу чергу є громадяни, які купують підакцизні товари, Веселівська селищна рада просить жителям громади допомогти контролювати сплату суб’єктами господарювання акцизного податку шляхом вимоги розрахункових документів (чеків) у продавців.
Адже ці 5%, сплачених споживачем при купівлі підакцизних товарів у роздрібній мережі, поповнюють місцевий бюджет та в подальшому направляються на соціально-економічний розвиток громади: ремонти освітніх, медичних закладів, доріг та тротуарів, будівництво спортивних та дитячих майданчиків.
Буде поповнюватись місцевій бюджет – буде розвиватись територія громади.