Веселівська селищна територіальна громада
Запорізька область, Мелітопольський район

Тринадцятого грудня - День святого Андрія Первозванного.

Дата: 13.12.2018 11:03
Кількість переглядів: 812

Фото без описуСтародавня християнська легенда каже, що апостол Андрій Первозванний проповідував християнство в самому Царгороді, на побережжях Чорного моря та в околицях нашої столиці - Києва.

Хоч Андрій Первозванний - християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання "калити".

В народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим святом, оскільки у Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю. Вже кілька днів до того, себто 7 грудня, у свято покровительки дівчат Катерини, починаються молодіжні обряди. Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукають собі пару для майбутнього подружнього життя. 

За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати ввечері 12-го грудня. Жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч з 12-го на 13-е грудня ворожили...

Колись вечорниці були дуже поширені. На них молодь ближче знайомилася і пару собі вибирала. Було так заведено, що кожне село і навіть вулиця мала „свою" хату для вечорниць. Цікаво й те, що на ті самі вечорниці рідним братам і сестрам не дозволялось ходити - була повага до старших: молодші слухалися своїх старших братів чи сестер. Як тільки звечоріло, дівчата до господині, де мали відбутися вечорниці, приносили хто що мав: сир, масло, яйця, борошно, фрук­ти. Хлопці приносили наливку і цукерки. Господиня ще за дня варила ком­пот із сушених фруктів і картоплю на вареники. Дівчата приходили заздалегідь, щоб допомогти господині приготувати святкову вечерю.

Після заходу сонця надходили парубки, розсідалися по світлиці і тоді розпочиналося дійство. Починалося все із цікавих історій, які переказували хлопці, поки деякі дівчата з господинею на­кривали святковий стіл. Найдивовижніші оповідки розповідали старші парубки, вставляючи поміж тим всілякі жарти, щоб наймолодші дівчата не заспали, адже треба було 12-ї години ночі дочекатися, щоб наворожити собі свою доленьку... Хлопці і з дівчатами встигали порозважатися і їм збитки зробити для годиться. 

 

Народні прикмети на 13 грудня

  •  - Ясний і морозний день віщує хороший врожай.
  •  - Якщо сніг на Андрія випав і не тане - значить, лежати сніг буде аж до початку квітня.
  •  - Кішка вилизує хвіст, лапи і тіло - чекайте ясної морозного дня.
  •  - Швидкі і низькі хмари - скоро буде холоднеча.
  •  Що можна робити 13 грудня
  •  1. Вечеряючи, відламати шматочок хліба і покладіть його під подушку.  Вночі до вас повинен прийти ваш суджений.
  •  2. Незаміжнім дівчатам на підвіконні треба поставити в воду гілочку вишні чи яблуні.  Якщо гілка розквітне до Різдва, то дівчина буде щасливою.  Ставлячи гілочку у воду варто вимовити такі слова: "святий Андрій, маю на тебе надію: дай, щоб вишня зацвіла, а мою долю на поріг привела".
  •  Що не можна робити 13 грудня
  •  1. Не рекомендується пити горілку та інші алкогольні напої.  Не можна лаятися і пліткувати.
  •  2. Постарайтеся провести день святого Андрія в позитивних думках.
  •  3. На святого Андрія не можна пекти хліб, шити і прясти.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь