Веселівська селищна територіальна громада
Запорізька область, Мелітопольський район

Тринадцятого грудня - День святого Андрія Первозванного.

Дата: 13.12.2018 11:03
Кількість переглядів: 849

Фото без описуСтародавня християнська легенда каже, що апостол Андрій Первозванний проповідував християнство в самому Царгороді, на побережжях Чорного моря та в околицях нашої столиці - Києва.

Хоч Андрій Первозванний - християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання "калити".

В народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим святом, оскільки у Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю. Вже кілька днів до того, себто 7 грудня, у свято покровительки дівчат Катерини, починаються молодіжні обряди. Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукають собі пару для майбутнього подружнього життя. 

За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати ввечері 12-го грудня. Жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч з 12-го на 13-е грудня ворожили...

Колись вечорниці були дуже поширені. На них молодь ближче знайомилася і пару собі вибирала. Було так заведено, що кожне село і навіть вулиця мала „свою" хату для вечорниць. Цікаво й те, що на ті самі вечорниці рідним братам і сестрам не дозволялось ходити - була повага до старших: молодші слухалися своїх старших братів чи сестер. Як тільки звечоріло, дівчата до господині, де мали відбутися вечорниці, приносили хто що мав: сир, масло, яйця, борошно, фрук­ти. Хлопці приносили наливку і цукерки. Господиня ще за дня варила ком­пот із сушених фруктів і картоплю на вареники. Дівчата приходили заздалегідь, щоб допомогти господині приготувати святкову вечерю.

Після заходу сонця надходили парубки, розсідалися по світлиці і тоді розпочиналося дійство. Починалося все із цікавих історій, які переказували хлопці, поки деякі дівчата з господинею на­кривали святковий стіл. Найдивовижніші оповідки розповідали старші парубки, вставляючи поміж тим всілякі жарти, щоб наймолодші дівчата не заспали, адже треба було 12-ї години ночі дочекатися, щоб наворожити собі свою доленьку... Хлопці і з дівчатами встигали порозважатися і їм збитки зробити для годиться. 

 

Народні прикмети на 13 грудня

  •  - Ясний і морозний день віщує хороший врожай.
  •  - Якщо сніг на Андрія випав і не тане - значить, лежати сніг буде аж до початку квітня.
  •  - Кішка вилизує хвіст, лапи і тіло - чекайте ясної морозного дня.
  •  - Швидкі і низькі хмари - скоро буде холоднеча.
  •  Що можна робити 13 грудня
  •  1. Вечеряючи, відламати шматочок хліба і покладіть його під подушку.  Вночі до вас повинен прийти ваш суджений.
  •  2. Незаміжнім дівчатам на підвіконні треба поставити в воду гілочку вишні чи яблуні.  Якщо гілка розквітне до Різдва, то дівчина буде щасливою.  Ставлячи гілочку у воду варто вимовити такі слова: "святий Андрій, маю на тебе надію: дай, щоб вишня зацвіла, а мою долю на поріг привела".
  •  Що не можна робити 13 грудня
  •  1. Не рекомендується пити горілку та інші алкогольні напої.  Не можна лаятися і пліткувати.
  •  2. Постарайтеся провести день святого Андрія в позитивних думках.
  •  3. На святого Андрія не можна пекти хліб, шити і прясти.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь