17 травня -  День вишиванки

Дата: 14.05.2018 15:18

Фото без описуУ культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому.

Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е .  У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

Здавна вишиті речі служили не тільки одягом, але й своєрідними оберегами.  Їх виготовляли з натурального конопляного або лляного полотна і вишивали  різнокольоровими нитками. Використовувались чорний, червоний, білий та інші кольори.

Виріб прикрашали складними візерунками й магічними символами, покликаними захистити людину від бід, хвороб, злих сил. Кожна сім’я мала свої секрети вишивки, передаючи їх у спадок по жіночій лінії . Сьогодні вишиті сорочки дуже популярні.  Їх носять чоловіки, жінки, діти, літні люди в різних куточках країни.

Всеукраїнський день вишиванки – чудовий привід вийти на вулицю в етнічному одязі та відчути народну єдність, долучившись до безсмертних традицій наших предків.

Узор вручну , широка планка ,

легенький запах ковили,

моя сорочка вишиванка ,

вся ніби сплетена з трави.

Дніпра потоки,степ , простори,

по лівій й правій стороні.

Червоно - чорні всі узори,

мережив ряд на полотні.

Традицій пласт , легенди роду ,

духовний символ, оберіг,

калини кущ, дівочу вроду,

на полотні все хтось зберіг.

Прості орнаменти, народні,

тягучі як пісні з степів.

Все актуально і сьогодні,

хоча й прийшли з далеких днів.

Статтю підготували юнкори гуртка «Юний журналіст» ПКЗ «БДЮТ»:

Коротиш Аріана, Черняєв Микита.